Rakúsko - Semmeringská železnica

Poďte s nami na vláčiky! UNECSO miesto neďaleko slovenských hraníc - SEMMERINGSKÁ ŽELEZNICA. Dokonalé miesto pre malých aj veľkých milovníkov vlakov, tunelov, mostov, či histórie. 

DSC_0209_1

V tomto horúcom lete sme sa vybrali trochu schladiť do Wieneralpen. Mali sme chuť na krátku prechádzku, ktorá by bola zaujímavá, náučná a zároveň oku lahodiaca.

Voľba bola jasná - Semmering a jeho prvá horská železnica na svete - SEMMERINGBAHN. 

 

Ako sa tu dostanete? 

(tu napisať v ktorom regione Rakuska sa to nachadza, ako daleko od nasich hranic to je + strucny popis cesty). Jednoducho povedane - ked si niekto pozrie clanok a zapaci sa mu to, nech tu ma tie zakladne instrukcie na cestu. Planovat si cestu uz musi kazdy sam, ale aby v tomto clanku dostal ten zakladny prehlad, kde to je a ako daleko od sk hranic je dany vylet) 

(- tuto cast "Ako sa tu dostanete?" by som vkladala do kazdeho clanku cca na rovnake miesto v uvode, nech maju tie "Tipy na vylety" podobnu strukturu.

Základná trasa z Gloggnitzu do Mürzzuschlagu zahŕňa 15 tunelov, 16 viaduktov a vyše 100 klenbových mostov. Stavba bola dokončená v lete 1854 a dodnes po nej jazdia desiatky vlakov denne. Určite vám odporúčam prejsť si celý náučný chodník Bahnwanderweg a po tejto trase sa aj previezť vláčikom (pre tento zážitok sa ešte určite vrátime).My sme si dali len menší okruh z Adlitzgraben cez vyhliadku "20-Schilling-Blick" (pomenovaná je podľa výhľadu, ktorý bol kedysi znázornený na rakúskej 20-šilingovej bankovke) a okolo viaduktov Untere Adlitzgraben, Kalte-Rinne a Krauselklause. Na každom jednom viadukte sme mali šťastie na prichádzajúci vlak. Deti boli nadšené, nevadil ani dážď, ktorý nás stihol asi v polovici trasy. Pocit tepla zachránili merino ponožky v sandáloch. Na nôžky nebola zima, lebo merino hreje aj vlhké a zároveň rýchlo vyschli s prvými slnečnými lúčmi po daždi. Okruh mal 8,2 km, terén nenáročný. Na každom kroku sú lavičky, stoly, informačné tabule. Na trase je aj múzeum inžiniera Carla Rittera von Ghegu, ktorý je autorom tejto krásnej železnice.(tuto cast by sme davali stale na zaver kazdeho "Tipu na vylet")

 

 

Naše tipy:  

- kolko casu si na tento vylet vyclenit?

- kde sa kupuju listky a aka je cca cena - plati tu nejaka zlava na rakusku kartu?, 

- co si nezabudnut zbalit (tu dat tipy na oblecko, ktore sa potom prelinkuju priamo na nase produkty alebo kategorie)

- .... 

 

 

x