Ako funguje merino na nohách?

Ak s merinom ešte len začínate, nohy sú výborný štart. Merino ponožky sú relatívne lacné, prakticky nezničiteľné a raz dva si preveríte v praxi vlastnosti merino vlákna na mimoriadne náročnej časti tela.

 
 

Výhody ponožiek sú tie isté ako pri inom merino oblečení. Termoregulácia, samočistenie, nechladia pri prípadnom spotení a subjektívny aspekt – príjemné na dotyk. Celé dohromady z takejto ponožky robí funkčný kúsok, v zmysle, že fakt funguje, ako potrebujete. Špeciálne ak si dáte záležať na obuvi, ktorá má nejaké vlastnosti, je fajn ju podporiť aj tým, v čom do nej vkladáte nohy. Napríklad vlnená topánka s bavlnou vnútri fungovať určite nebude dostatočne. 

 
 

Ani iné merino oblečenie, ani ponožky určite netreba prať po jednom použití, podstatné je im venovať jediné – priestor na vyvetranie. Aby si udržali vlastnosti, pýtajú si pranie podľa odporúčaní a v prostriedku na vlnu. Mne napríklad stačia dva páry, ktoré striedam. Dva páry hrubších na chladné mesiace a dva páry tenších na teplejšie dni a týždne. Striedam dva páry a vyperiem raz za týždeň, niekedy raz za dva týždne. A naozaj to nie je nechutné. 

 
 

Čo sa deje na nohe s takouto ponožkou? Idete niekam na výlet, noha pracuje, maká, v bavlne by sa zrejme spotila a ponožka by ostala mokrá. Merinoponožka buď zreguluje situáciu tak, že sa noha vôbec nezačne potiť, ak aj áno, vlhká nechladí. 

 
 

Oceníte to napríklad v cieli výletu, keď človek po výkone zrazu ostane stáť, postávať, čupne si, sadne, skrátka aktívny pohyb chodidla je v čudu a môže nastať chladno. Vlákno z merino vlny vás nezradí. 

 
 

Merino ponožky naozaj vydržia, no relatívne rýchlo chytia žmolkový dizajn. Je to vec estetiky, verte, dá sa na to okamžite zvyknúť, funkčnosti to nijako nebráni a časom sa to už ani trošku nezhoršuje.

 
 

Predstavte si, že sa vyzujete, bežná ponožka by vám asi teplo na nohe neudržala. Nám sa deti na deke s obľubou povyzúvajú hoci aj na konci novembra. Všetky nožičky sú vo vlne a majú ich „ako v bavlnke,“ ale vo vlnke, čo je v danej situácii rozhodne výhodnejšie akoby ich mali v bavlne.  V tej by zrejme dosť rýchlo vychladli a v topánke by sa už príjemné teplo vyrábalo ťažšie. 

 
 

Výroba tepla súvisí aj s tým, že noha nie je stlačená. Prsty sa môžu slobodne hýbať. To už nie je len otázka materiálu, ale aj strihu ponožky rešpektujúcej prirodzený tvar nohy tak, aby netlačila prsty k sebe. Darmo si človek zabezpečí super topánku a potom je v nej uväznený v ponožke. 

 
 

A viem, že je to tak trošku na typického „Čecha,“ ale predsudky bokom. Funkčná ponožka umožní nosiť sandále omnoho dlhšie ako len v lete alebo v lete aj vysoko v Alpách, kde sa udrží sneh v zásade nonstop. Pretože sa môžete spoľahnúť na jej hriatie a ani ju len tak ľahko neprefúka.   

 
 

Rovnako dobre poslúžia aj na jar. A aj na náročnejších výletoch v lete, keď treba poriadnu obuv a nechcete následne žmýkať mokré ponožky od potu. Platí pre deti i dospelých. 

 
 
x

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie